Bilimsel Çalışmalar

Eserleri

Dr. Artıran’ın bilimsel eserleri Rasyonel / Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Öz Belirlenim Motivasyon Kuramı, ölçek geliştirme, Psikoterapide Kültürel Öğeler ve kendi eseri olan Kültüre Uyumlu Motivasyonel Bilişsel Duygucu Terapi üzerinde yoğunlaşmıştır.

Dr. Murat Artıran Kültüre Uyumlu Motivasyonel Bilişsel Duygucu Terapi adıyla yeni bir psikoterapi ekolü üzerinde bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Rasyonel Duygucu Bilişsel Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi‘nin genişletilmiş (ABCDEF-G modeli ile hedefler -G- vb.) , kültüre öğelerle desteklenmiş ve duygusal tekniklerle desteklenmiş olan KU-M-BDT terapisi, içerisinde Sufizm öğretisi, Öz-Belirlenim Kuramı (Self Determination Theory), motivasyon kuramları ve Pozitif Psikoloji’yi barındırmaktadır.

Dr. Artıran ABD’den döndüğü 2013 yılından beri ayrıca Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi yaklaşımı üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Eserleri arasında birçok bilimsel makaleleri ve kitapları bulunmaktadır. Çalışmalarını Rasyonel Psikoloji Enstitüsü‘nde devam etmektedir. Direktörlüğünü yaptığı bu enstitüde danışanlarını görmekte, Rasyonel Duygucu Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri vermektedir.

Eserleri – Katergori

Eserler ve Yazılar

Kitaplar

Dr. Murat Artıran'ın yazmış olduğu kitaplara ulaşmak için Tıklayınız

Uluslararası Yayınlar

Dr. Murat Artıran'ın Uluslararası bilimsel yayınlar için Tıklayınız

Türkçe Yayınlar

Dr. Murat Artıran'ın Türkçe bilimsel dergilerinde yayınlanan makaleler için Tıklayınız

Çevirileri

Dr. Murat Artıran'ın psikoloji ve psikoterapi üzerine İngilizce'den Türkçe'ye çevirdiği kitaplara ulaşmak için Tıklayınız

Araştırma Ölçekleri (Open Source)

Dr. Murat Artıran'ın geliştirmiş olduğu ölçekleri yayınlarınızda kullanabilirsiniz. Ölçeklere ulaşmak için Tıklayınız

Güncel Yazılar

Dr. Murat Artıran'ın psikoloji ve psikoterapi üzerine kaleme aldığı yazılar ulaşmak için Tıklayınız

bilimsel çalışmalar
Eserleri